קול קורא לכנס ה46

קול קורא לכנס ה-46 של האגודה הסוציולוגית הישראלית
24-25 בפברואר 2015 באירוח המכללה האקדמית כנרת

נושא הכנס:"מה שרואים מכאן לא רואים משם: בין פריפריה גיאוגרפית לחברתית"

מועד אחרון להגשת תקצירים: 7.10.14.
העלאת תקצירים דרך אתר הכנס תתאפשר במהלך אוגוסט (הודעה על כך תופץ בקרוב).

על נושא הכנס
בכנס זה נבקש לדון בזיקה וביחסי הגומלין שבין "פריפריה" ל"מרכז", תוך התמקדות בסוגיות הבאות:
•    הפוליטיקה של הסביבה: נגישות דיפרנציאלית למשאבי טבע ומאבקים פוליטיים וכלכליים הנגזרים מכך. (קרקע, אוויר, מים, גז, דגה ועוד).
•    היבטים כלכליים, חברתיים, פוליטיים ותרבותיים של יחסי רוב מיעוט.
•    מגדר ופריפריה.
•    ההתיישבות הקואופרטיבית: (קיבוצים ומושבים), מ"מרכז" ל"פריפריה"?
•    תהליכי הקצנה דתית והתחרדות: ביטויים והשלכות.
•    מה בין דת, מיסטיקה וניו אייג' (New Age)?
•    דיון ביקורתי בסוגיות העומדות במרכז ההיסטוריוגרפיה של החברה הישראלית: ישוב "ישן" מול ישוב      "חדש", בורגנות ציונית מול תנועת הפועלים, המתיישבים הציונים מול התושבים הפלסטינים ועוד.
•    חינוך והשכלה בפריפריה ובמרכז.
לצד סוגיות אלו, יוקדש מקום במסגרת המושבים המקבילים, השולחנות העגולים ומושב הפוסטרים לדיון בנושאים נוספים ומגוונים המעסיקים את הקהילה הסוציולוגית בישראל.

הכנרת והישובים בסביבתה ממוקמים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של החברה הישראלית. הכנרת נחשבת לאתר תיירותי כמו גם למושא השראתם של אומנים ויוצרים בעבר ובהווה. היא גם משמשת כמקור מים עיקרי של מדינת ישראל, ולעתים נדמה שהתנודות במפלסה מהוות מדד למצב רוחה של האומה כולה. הכנרת וסביבותיה ישמשו אותנו בכנס כפריזמה לבחינת תהליכים חברתיים, כלכליים ופוליטיים, שמחד, ייחודיים לאזור זה ומאידך חוצים את החברה בישראל. כמו כן, נבקש לדון בזיקה שבין "פריפריה" ל"מרכז" בתוך ה"פריפריה" עצמה. כך נבחן את סוגיית יחסי רוב-מיעוט בין קבוצות חברתיות, שבסיס הזהות שלהן נבדל מבחינה: מגדרית, לאומית, אתנית, עדתית, דתית ועוד. בהקשר לכך, נבקש גם לבחון את זיקתן המשתנה של קבוצות חברתיות שונות ביחס ל"מרכז" או ל"פריפריה". הכוונה לקולקטיבים שנחשבו בעבר ל"מרכז", אך עם השנים הם מצויים בתהליכי הידחקות ל"פריפריה" של החברה בישראל (למשל ההתיישבות הקואופרטיבית), או לקולקטיבים שחותרים בשנים האחרונות להיחלץ מ"השוליים" תוך "התפשטות" אל עבר "המרכז" (בא למשל לידי ביטוי בתהליכי התחרדות).

מבנה הכנס
הכנס יכלול מושבי מליאה, מושבי מיני מליאות ומושבים מקבילים. במושבי המליאה והמיני מליאות יוצגו עבודות מוזמנות. לצדן, יתקיימו בכל אחד מימי הכנס מושבים מקבילים, שיוקדשו לתחומים העיקריים הנחקרים על ידי חברי/ות האגודה. המושבים המקבילים יאורגנו ברובם על ידי ראשי/ות הקהילות המקצועיות של האגודה (ארגונים ועבודה, אתניות, בריאות ורפואה, גוף מיניות ורבייה, הגירה ודמוגרפיה, חינוך, לימודי מוגבלות, מגדר, משפחה, יחסי אדם-חיה, סטייה ובעיות חברתיות, צבא, שיטות מחקר, לימודי מדע וטכנולוגיה, חקר סביבה וחברה, סוציולוגית מדיניות וסוציולוגיה ציבורית וקהילת צריכה ותרבות), כשלכל קהילה יוקדש מושב אחד. (לפרטים על כלל הקהילות המקצועיות שפועלות באגודה ראו http://www.israel-sociology.org.il/index.aspx?id=1994 )
בנוסף, יתקיימו מספר מצומצם של מושבים מקבילים שיעסקו בנושאים פתוחים או בנושא המרכזי של הכנס. כמו כן, יתקיים בכנס מושב פוסטרים של תלמידים/ות לתארים מתקדמים. הפוסטרים יוצגו באולם שיוקדש למטרה זו ויהיה פתוח לקהל. ברצועת זמן ייעודית יוזמנו כל משתתפי/ות הכנס לשמוע הצגה קצרה (כ-5 דקות) של כל עבודה או מאמר. עם תום ההצגות יוכל הקהל לסייר בתערוכת הפוסטרים ולשוחח עם הסטודנטים והסטודנטיות המציגים. הפוסטר הטוב ביותר יזכה בפרס מטעם האגודה.
הזדמנות נוספת להתדיינות ולשיחה בין חברי/ות האגודה תתקיים במסגרת שולחנות עגולים של קבוצות עניין. בשנים האחרונות התקיימו שולחנות עגולים סביב מגוון נושאים וקבוצות עניין, כגון סוציולוגיה יישומית, הוראת הסוציולוגיה בבתי ספר, לימודי התואר השני (מסטרנטים ומרכזי תוכניות), לימודי דוקטורט (דוקטורנטים ומרכזי המסלולים). כמו כן, ניתן לקיים דיון שבמרכזו מתודולוגיה מסוימת, זירת מחקר ייחודית או סוגיות פרופסיונליות ואתיות שמעסיקות את הסוציולוגיה. אתם/ן מוזמנים/ות ליזום שולחן עגול בנושא שקרוב ללבכם/ן, ושנראה לכם שיוכל לעניין חברי אגודה נוספים, ולעמוד בראשו של שולחן עגול (בן שעה וחצי) במהלך הכנס.
 ולבסוף, כמדי שנה, יוענקו במסגרת האסיפה השנתית הפרסים "למאמר המצטיין", "פרס האגודה לעבודת התיזה המצטיינת" ו"פרס האגודה לפוסטר המצטיין".

הגשת בקשות להשתתפות בכנס כמציגים/ות
חברי/ות האגודה, בעלי תואר שני או שלישי ודוקטורנטים/ות או תלמידי/ות תואר שני, הנמצאים בשלב מתקדם של כתיבת תזה מחקרית ומעוניינים להשתתף בכנס כמרצים/ות או כמציגים/ות, מוזמנים להגיש תקצירים לוועדה המארגנת. מתעניינים/ות אחרים מוזמנים להשתתף בכנס כמאזינים/ות.

הגשת תקצירים למושבים המקבילים
ניתן יהיה להגיש תקצירים להצגה במסגרת המושבים המקבילים שצוינו לעיל, דרך מערכת ההרשמה ובהתאם לפרטים שיפורסמו בהמשך. חברי הוועדה המארגנת וראשי הקהילות המקצועיות הרלבנטיות יבחנו את התקצירים, והנבחרים מבניהם ישובצו למושבים המקבילים. לידיעתכם/ן: חלק מהקהילות המקצועיות יוציאו במהלך השבועות הקרובים קולות קוראים משלהן עבור המושבים שבאחריותן.
מידע ועדכונים בנוגע לקולות הקוראים של הקהילות השונות תוכלו למצוא בדף הכנס שבאתר האגודה הסוציולוגית בכתובת: http://www.israel-sociology.org.il/index.aspx?id=2420, ובאתר הכנס שייעלה לאוויר בקרוב.

הגשת תקצירים למושב הפוסטרים
סטודנטים/ות לתואר שני ושלישי מוזמנים לשלוח תקצירים לפוסטר בהתאם לתבנית הגשת התקצירים שתפורסם בקרוב, באמצעות מערכת ההרשמה האלקטרונית שבאתר האגודה. במושב הפוסטרים ניתנת לסטודנטים ההזדמנות לחשוף את עבודותיהם בפני כל משתתפי הכנס, בהרצאות קצרות של כחמש דקות כל אחת. מנחים, אנא הפנו את תשומת ליבם של המאסטרנטים והדוקטורנטים המצטיינים שלכם לאפשרות החשיפה הניתנת להם ובואו לעודד אותם בהתנסות פרופסיונאלית חשובה זו.
כותבי ההצעות שיתקבלו יקבלו הנחיות מדויקות להכנת הפוסטר. הצגת הפוסטר במתכונת מנחה מונחה. (הצגה של הסטודנט/ית עם נוכחות המנחה). תקצירי הפוסטרים יופיעו באתר הכנס.

כללי ההשתתפות בכנס
כל המשתתפים/ות בכנס – פעילים/ות (יו"ר מושבים, מתדיינים, מרצים וכו') ומאזינים/ות – חייבים בחברות תקפה באגודה ובדמי הרשמה לכנס (בהתאם למדיניות שקבעה האגודה, לסטודנטים/ות תינתן הנחה בדמי ההשתתפות וההרשמה בכפוף להצגת אישור לימודים). כל משתתף/ת רשאי להציג עבודה אחת בלבד, כאשר מציגים/ות יוכלו לשמש גם כיו"ר מושבים וכמתדיינים.

לוח זמנים
    משלוח תקצירים עד ה-7.10.2014.
    תשובות תשלחנה מריקי גליה יו"ר הועדה המארגנת, עד ה-01.12.2014.
    הרשמה ותשלום של המרצים/ות, יושבי/ות הראש והמתדיינים/ות עד ה-11.1.2015.
    הרשמה ותשלום לשאר המשתתפים בתעריף מוזל – עד 25.1.2015.
    הרשמה ותשלום בתעריף רגיל מה-26.1.2015 ועד ה-25.2.2015.
פרטים נוספים ממשיכים להתעדכן בדף הכנס –http://www.israel-sociology.org.il/index.aspx?id=2420

לתשומת לבכם/ן:
האגודה הסוציולוגית הישראלית והמכללה האקדמית כנרת מעוניינות להנגיש את הכנס לדוברים/ות ולמשתתפים/ות עם מוגבלויות. ככלל, הבניין שבו יערך הכנס הוא מבנה נגיש למשתמשים/ות בכיסאות גלגלים כשהעלייה והירידה אפשריות באמצעות מעלית. בנוסף, אמצעי הנגשה כמו תמלול בזמן אמת ומערכת שמע עם מקלטים להשאלה יסופקו על פי דרישה עד לתאריך ה-8.1.2015. למעוניינים/ות נא לפנות לשרה אתנס-העליון בכתובת המייל: kenes2015@hotmail.com אפשרויות הנגשה נוספות ייבדקו על פי דרישה עד לתאריך זה.

הנחיות כלליות לכתיבת תקצירים
עם פתיחת מערכת הרישום האלקטרונית, ניתן יהיה להגיש את התקצירים ישירות דרכה. פורמט ההגשה יכלול: שם תקציר, שם מחבר, שיוך אקדמי (אם יש), 5 מילות מפתח, העדפה להצגה בקהילה/תחום עניין (אם יש) וצרוף תקציר באורך של עד 200 מילים בפורמט המרה ובפורמט פרטי. התקצירים שיבחרו להצגה בכנס ויכללו פרטים אישיים מלאים של הכותב/ת, יפורסמו בהמשך באתר הכנס. אנא הקפידו על עריכת לשון של התקצירים בטרם הגשתם, שכן האחריות על עריכת הלשון של התקצירים מוטלת על הכותבים.

הנחיות להגשת הצעה עבור שולחן עגול
להצעת נושא לדיון בשולחנות העגולים של קבוצות העניין אנא פנו לשרה אתנס-העליון בכתובת המייל: kenes2015@hotmail.com יש לשלוח פסקה קצרה המתארת את הנושא, את קהל היעד הרלבנטי, את הסוגיות המרכזיות שתרצו להעלות לדיון ורשימה של מספר מתדיינים פוטנציאלים. בנוסף אנא ציינו את שמכם/ן המלא (שם משפחה ושם פרטי), מעמד אקדמי (תואר או סטודנט/ית לתואר שני/שלישי), השתייכות מוסדית ומספר טלפון נייח ונייד.


האירוח במכללה האקדמית כנרת יכלול אפשרות להסעה מת"א (תחנת רכבת סבידור-מרכז) למכללת כנרת ובחזרה, לינה בתשלום נוסף, כיבוד קל ושתייה לאורך שני הימים, ארוחת ערב חגיגית ותכנית אמנותית ביום הראשון של הכנס.

בברכת כנס מוצלח ופורה,
ועדת הכנס :
ריקי גליה, יו"ר ועדת הכנס [kenes2015@hotmail.com ]
דליה מור, נשיאת האגודה הסוציולוגית הישראלית;
חברי ועדת הכנס [לפי ש"מ בסדר א-ב]:דניאלה אריאלי (מכללת עמק יזרעאל), אסתר בריינין (מכללת רופין), תמר ברקאי (מכללת ת"א-יפו), סוהאד דאהר-נאשף (מכללת אורנים, מכללת אלקאסמי לחינוך), סיביל היילברון (מכללת רופין, המכללה האקדמית כנרת), טל מלר (המכללה האקדמית צפת), אורית מנור (האוניברסיטה הפתוחה), מיכל פלגי (המכון לחקר הקיבוץ אוניברסיטת חיפה), מיכל פרנקל (האוניברסיטה העברית), אולג קומליק (אוניברסיטת בן-גוריון והמסלול האקדמי המכללה למנהל),יעל קשת (המכללה האקדמית גליל מערבי), אורי רם (אוניברסיטת בן גוריון), ברוך שמעוני (אוניברסיטת בר אילן).
שרה אתנס-העליון, רכזת הכנס (המכללה האקדמית כנרת); ליאת מילביצקי, מזכירת האגודה הסוציולוגית הישראלית (אוניברסיטת בן גוריון, המסלול האקדמי המכללה למנהל).


לא בטוחים אם אתם רשומים באגודה?

מייל  
האגודה הסוציולוגית הישראלית המכללה האקדמית כנרת המסלול האקדמי. המכללה למינהל
חזרה למעלה